Některé aktuální zprávy o situaci krajského zdravotnictví

  • Úvod
  • Aktuality
  • Některé aktuální zprávy o situaci krajského zdravotnictví
Publikováno:
31. 8. 2024

Zpráva o konání semináře na Krajském úřadu Plzeňského kraje dne 29.8.2024

Dne 29.8.2024 byl po roce opět uspořádán v zasedací místnosti Krajského úřadu seminář, kterým byla krajským zastupitelům předložena informace o nemocnicích Plzeňského kraje. Ujali se toho členové představenstva Nemocnic Plzeňského kraje (NPK) v čele s předsedou představenstva panem ing Zdeňkem Švandou.

Detailní informaci, kterou jsme již předem obdrželi k dispozici v písemné podobě,podala nejdříve paní magistra Kateřina Tobiášová Mattasová. Šlo o změny personální politiky v krajských nemocnicích ve vazbě na změny “zákoníku práce 2024”. Jde o změny v plnění povinností zdravotníků v nepřetržitém provozu našich nemocnic, což je bezpodmínečná zásada pro moderní zdravotnictví. Ruku v ruce s tímto se změnilo i odměňování lékařů a nelékařských profesí ve všech nemocnicích v režimu smluvních zásad se zdravotními pojišťovnami. A teď jsme u “jádra pudla “ : i když prostředky ve zdravotních pojišťovnách narůstají, nejsou bezedné. Proto se stalo už úplným zvykem, aby krajští zastupitelé schvalovali periodicky tzv. SOHZ, tj. služby obecného hospodáského zájmu, a tím se podileli na udržování úrovně zdravotní péče, včetně s narůstajícími osobními výdaji.

V této souvislosti jsme se v diskuzi dostali k jinému problému : mnozí zubní lékaři opustili smlouvy se zdravotními pojišťovnami a účtují si “peníze na dřevo” od ošetřeného pacienta. Jde o relativně vysoké položky nejen za výkon, ale i za potřebný material (např.bílé plomby), včetně veškerých nákladů na běžný provoz jejich ordinace. Uskutečňuje se tak dávný záměr bývalého prezidenta stomatologické komory pana MUDr.Pekárka. Ten tento krok zdůvodňoval tím, že zubní lékaři chtějí přenechat peníze zdravotních pojišťoven důležitějším medicínským oborům…A já se ptám : ono není tak důležité mít zuby v pořádku, aby mohla být realizována řádná výživa pro lidičky jakéhokoliv věku ? Dvacet let poté se tento “zhoubný krok” uskutečňuje a pan ministr Válek toto všechno dovolí !

Ale vraťme se do nemocničního zdravotnictví Plzeňského kraje. Když zůstaneme u úrovně zubní péče, musím se divit tomu, jak probíhá akutní péče na výukovém pracovišti, tj. na zubní (stomatologické) klinice FN Plzeň-Lochotín : když někoho šíleně bolí zub a zavolá na příslušné místo této kliniky lékaře či zdravotní sestru, dozví se, že v rámci této akutní péče zuby neošetřují, nýbrž pouze trhají ! Ani nevím, jestli to pan ředitel Václav Šimánek či paní ombudsmanka vědí. A když chce mít pacient bolavý zub zachován, pak musí honem jít na Nábřeží v Plzni do pohotovostní ordinace…. ale jen do 19 hodin.

Ze všech možných opatření do budoucna, které uváděl pan předseda ing.Zdeněk Švanda, mě zaujala nutnost digitalizace.

Ano, ta je užitečná, a to jen někdy. V systému současného zdravotnictví je naprosto nejednotná a představuje kolem až 10 papírových, vytištěných příloh, založených do papírového chorobopisu. Tam sestra či lékař musí uvádět vlastnoruční písemné záznamy z počítače, ale i z momentálního měření čehosi, a výsledků vyšetření z laboratoře, atd., atd. Zkrátka : “dobrý přítel, ale zlý pán”. To představuje neúnosné prodlevy ve vlastní zdravotní péči směrem k nemocnému. Toto je třeba co nejdříve racionálně změnit !!!

To nejdůležitější na konec : naše celostátní zdravotnictví potřebuje koncepci. Jde o narýsování organizačních zásad v kontextu s prováděnou pokrokovou medicínskou praxí. Zkrátka : jakou chceme provozovat zdravotní péči v jednotlivých oborech současné medicíny, a to z pozice renomovaných lékařů. S možností doplňků či změn po 3 – 5 letech. Potom spočítat, kolik korun taková praxe s využitím statistiky představuje a zda na to máme dostatek prostředků ze zdravotního pojištění. A nad tím zdravotním pojištěním se hluboce zamyslet, zda je to šťastná forma úhrady z veřejných prostředků, bez navyšování spoluúčasti nemocných ?

Předložení něčeho takového ústně avízoval koncem roku 2023 pan ministr Válek. Když jsem se na to zeptala pana prezidenta Petra Pavla při jeho návštěvě Plzeňského kraje na jaře letošního roku, sdělil mi následující : pan ministr to současnému Parlamentu nepředloží vůbec, poněvadž by prý to neprošlo.

Tak tedy – pusťme se do toho znovu, vždyť to již bylo pod mým vedením hejtmanky zpracováno v roce 2010 a leží to v archivu ! Mimo jiné to však předpokládá těsnou spolupráci s Fakultní nemocnicí v Plzni, která prý není taková, jaká byla praktikována například s výskytem covidu v roce 20021-22.

Co říci závěrem ? Seminář byl opět vzorově připraven a prezentován. A jeho autoři se opět dočkali upřímného poděkování, i když od velmi sporého množství posluchačů z řad krajských zastupitelů.